2006-04-29

Losing my religion...

Einoh, Edinburgh' linna jõudsime bussiga. Seniajani on see minu jaoks aga väike müstika, kuna mind äratati üles alles siis, kui me juba bussijaamas olime. Nii et kuidas me sisse saime või kustpoolt tulime, ärge minu käest küsige. Esimestel päevadel esines seetõttu ka orienteerumisega väikseid probleeme.

Edinburgh't võib aga laias laastus Tallinnaga võrrelda -- elanikke siin küll ca 60 tuh rohkem kui Tallinnas aga mõlemad laiuvad lahe lõunakaldal ning kui linnaplaani horisontaalis peegeldada, võiks Ülemiste järve koha peale asetada Arthur's Seat'i. See siis aitas mul orienteerumise paika saada.

Täna käisin kuskil ca Haabneeme kandis -- Seton Sands siis. Seal vinge karavanipark -- karavanid 12x37 jalga -- rohkem nagu ratastel majad. Ma küll ei kujuta ette, kuidas sellisega ringi sõita saaks. Ja ega ei sõidetagi, elatakse paikselt. Ja mitte vaeselt. Kõik kena puhas ja viisakad autod karavanide vahele rohelisele niidetud murule pargitud. Mõned isegi taksod.

Üllataval kombel on aga reedeõhtused tänavad äärelinnades üsna tühjad. Suminat-sebimist leidub vaid take out'ide esistel ning kõrtsides, rannapromenaad suisa maha jäetud, isegi Portobellos (Pirita), kus tunnise istumise jooksul ainult kaks koeraomanikku mööda lonkis. Ja ilm oli seejuures lihtsalt suurepärane -- soe ja tuulevaikne, vaikne merekohin.

Mõne tunni pärast aga algame oma rattaretke Glasgow'sse.

2006-04-26

Georg on kadunud!

Georg palus mul aasta tagasi toimunud sündmustest kõneleda. Mõned asjad on selle ajaga küll meelest läinud - mul ju haugi meelespidamine-, ent proovin siis mäluvankril veereda lasta.

Esmaspäev, 18. aprill 2005. Olin juba tubli 40 minutit enne bussi väljumist Tartu maaliinide bussijaamas; olid ka bussid, päike ja mahe tuuleõhk, ent mida polnud, oli Georg. Viimaks hakkas ta punane nokats siiski kaubamaja poolt paistma. Jooksin talle vastu ja sikutasin ta kättpidi bussijaama. "Noh! Sõidame!" teatasin talle.
"Jah, sõidame, muidugi sõidame," teatas Georg tehtud reipusega, "aga ma pean enne tualetis ära käima". On mind ennegi proovitud selle trikiga tillist tõmmata - olin Georgil hoovipeal peldikuakna taga vastas, nii et kohe kui ta hüppas ja jooksu tahtis pista olin tal sääres kinni. "Pole midagi Georg, tee rikkusele ja õnnele peabki okkaline olema!" teadustasin elutargalt ja tirisin vastupunniva noorsandi Riia bussi.

Riias proovis Georg veel mitut puhku jänesehaakide ja hülge mölaga plehku pista, aga mind, vana maailmarändurit juba nii lihtsasti külma seapekki saagima ei pane! Teipisin Georgi kinni ja pistsin koos kohvritega lennuki pagasiruumi ja käskisin tursketel turvameestel teda mitte enne Londoni Stansteadi lennujaama välja lasta.

Inglismaal puhuv vabaduse ja jõukuse tuul mõjus Georgile aga sedavõrd julgustavalt, et endisest argpüksist polnud midagi järel; kõndis mul igal pool vapralt sabas ja muudkui uuris: "millal me esimese miljoni teenime? Kas sa näed seda paksu mutti, kes seal kohvriga maadleb?! Mis sa arvad kui ma lähen talle appi, kas ta viskab mulle kümme naela?!" Ja nii muudkui edasi. Paar päeva proovisin sedasi Londonis meile mõlemale eluaset ja ninaesist hankida, aga kui ta oli oma loba ja üliagarusega meid mõlemat mitu korda eluohtlikku situatsiooni vedanud, leidsin, et aitab suurlinnast küll, selle poisi õige koht on Edinburghi linnas Sotimaal. Esiteks sellepärast, et sotlased on sellised veidi kohtlased ja ei saa nii ehk nii aru, mis toimub ja teiseks, olin kuulnud, mõjub maaõhk noorele organismile rahustavalt ning toniseerivalt! Mõeldud, tehtud!

Aga sellest, kuidas me Edinburghi linna jõudsime ja mis edasi sai, küsige Georgilt!

Mihkel

2006-04-20

Tagasi reaalsusesse (hetkeks)...

Meie elujärg siin imekaunis Šotimaa pealinnas on selle viimase aastakesega tõusnud märkamatult niikõrgele, et 1. juulist kolivad miljunäärid senisest üürikorterist välja ja asuvad elama omaette villas.

Aga et miljunäärid lahked inimesed on ja oma koduuksi sugugi lukus ei hoia, siis on kõik soovijad vägagi oodatud meiega koos eluaset jagama. Vastavalt huviliste hulgale ja nende Edinburgh's viibimise perioodile leiame kindlasti ka sobiva hinna, mille eest meie külalislahkust lunastada saab :)

2006-04-19

Aasta reekspatrieerumisest

Nii... tähelepanelikumad lugejad on ehk märganud, et meil sai täna aasta täis. 18. aprilli varahommikul pühkisime Mihkliga Tartu bussijaamas Eesti tolmu oma jalgelt ja astusime Riiga suunduvale bussile. Mäletan veel, et Mihkel jäi oma tulekuga natuke hiljaks -- ma olin tunduvalt varem juba kohal, arvestades käsiloleva operatsiooni kaalu. Siiski jõudis ta kohale enne bussi väljumist.

Noh, edasi sõitsime Riiga ja siis sealt õhtul lennukiga Stanstedi. Muidugi juhtus aga enne kõike seda palju huvitavat Riias ja teel sinna, millest aga ehk, ma loodan, Mihkel paar lauset pajatab. Et miks mitte nüüd, aasta hiljem, olnule pilk tagasi visata ja ehk rääkida neistki seikadest, mis tookord segaste asjaolude tõttu kajastamata jäid.

2006-04-17

No palun tule ometi meile tööle!

Viimane pakkumine sel suvel, millesarnast enam ei tule. Saabud mai alguses, elamine kuni juuni alguseni tasuta. Ainult osta pilet Edinburgh'sse. Tunnipalk alates £5.05, mida iganes ka ei teeks.

2006-04-16

Kord saja aasta kestel...

Põnevusjanulistele lugejatele võib vist tõesti tunduda, et me pole juba sada aastat blogisse midagi põnevat kirjutanud. Tõsi ta on -- viimased 12 päeva on olnud täis palju operatiivselt kajastamata jäänud põnevust, igasugu põnevaid juhtumisi ja seiklusi ja veelgi rohkem põnevust, põnevust ja põnevust -- ärgem ometi unustagem eelkõige põnevust! Põnevust, mis on viimasel ajal tõesti tänamatult vähe kajastust pälvinud.

Tagantpoolt ettepoole minnes võiks viimastest põnevatest juhtumistest esimesena ära mainida, et Sofi's' lõppesid viimaks 20 1 tunni tasuta traadita Interneti salasõna otsa. Tegin 30 juurde -- sedakorda puha trükitud ja Sofi's visiitkaardile kleebitud, mitte enam markeriga kirjutatud. Kleepekaid sai ostetud aga 42 lehte * 65 kleepekat, mis peaks tegema kokku 2730 ja praeguse tempo juures peaks sellest jaguma ikka mitmeks aastaks :)

Suurt ja Püha Reedet, mil ühte koera küll haukumas kuulsin, sai alustatud talutuskäiguga läbi linna, ent rattaparandaja polnud aga kokkulepitud ajal ega ka kahe järgneva tunni jooksul kodus, jätsin oma viimsel teekonnal oleva sõbra Sofi's keldrisse seina najale oma saatust ootama. Aega parajaks tehes hindasime Mihkli ja laevamehaanik Bill'iga paaris ümbruskaudses kõrtsis interjööre ning kastomeere.

Kui me selle kõik olime aga ära teinud, tegime lisaks veel väikese jalutuskäigu ülespidi Leith Water'i jalutusrada, mis viis meid Tesco supermarketini, kus tuli meil idee hoopiski kuskile loodusesse grillima minna. Ühekordsed grillid sai aga hoopiski leitud kodulähedasest Morrison's-nimelisest supermarketist, Sainsbury's' näiteks öeldi, et polevat veel hooaeg. Meie leidsime, et on aga küll juba -- päike säras ja sooja oli mingi 15 kraadi.

Grillid sai käima pandud Arthur's Seat'i jalamil päikeseloojangu aegu ja kalkunifilee, pihvide, vorstikeste, hapukurkide, mitmete maitseainete ja muude lisandite ning õlle ja siidri seltsis sai aega veedetud oma hea mitu tundi. Kõhud said kenasti täis, riided lõkkelõhnaseks ja tuju heaks ning hing kergeks. Mingi hetk seal istudes siis ma seda eelmainitut koera ka haukumas kuulsingi.

Loodetavasti pole meie lugejaskonna seas maru-usklikke, kes end meie lihtsameelsusest solvatuna tunneksid -- ent hea sõnaga pidasime meeles ka Jeesust, kes tol päeval koopast, kuhu ta kalju külge aheldatud oli ja kus kotkas tal maksa nokkis, plehku pani, lükates koopasuu eest ära üüratu veskikivi, mille ta ühtlasi ka ära teritas. Olevat veel lähedaloleva veski aknadki ära pesnud ja ühe kena neiu koorma otsa istuma aidanud. Ei tahagi esimese hooga uskuda, et lätlane.

Neljapäev oli aga suur spordivõitude päev -- käisime Mihkliga bowlingut mängimas. Mihkel jäi küll oma 198 punktiga teiseks, kuna ei täitnud oma 200-punkti eesmärki, kuid see-eest tulin mina oma 170 punktiga vaieldamatuks võitjaks, kuna ületasin isegi enda salajasemad ootused. Millised nimelt, jäägu siinkohal saladuseks.

Pärast mitmetunnist spordiponnistust koduteele asudes ütles aga rattal tagumine väliskumm üles ning seejärel korduvalt ka iseparanduv sisekumm, mida siiski parandada üritasin. Lõpptulemusena sõitsin koju aga suisa ilma sisekummita, kui olin selle viimased räbalad prügikasti saatnud. Hiljem katkes veel käiguvaheti ning väändus ära see koht raamil, kuhu käiguvaheti on kinnitatud. Ei saa kurta, et kõige selle juures otseselt igav oleks olnud.

Kolmapäev oli tavaline reedene tööpäev, kui välja arvata, et tegelesin tavalisest vähem nõude pesemise ja võileibade tegemisega ja rohkem survepesumasinaga saiade transportimiseks kasutatavate plastkastide pesemisega. Et pesemine toimus välitingimustes ning too masin tegelikult autode pesemiseks mõeldud, sai mu ratas kah talvisest porist puhtaks uhutud.

Hiljem käisin The Bike Stationis ja asendasin paar päeva varem pargisõidul purunenud tagumise porilaua, mil kellegi kuritahtliku kaaskodaniku poolt teele paigutatud traatkonks kodaraisse haakus ning plastist porilaua kildudeks kiskus. (Milline vaev, eks ole -- kui vaid oleks teadnud, et ratas järgnevatel päevadel suisa laiali otsustab laguneda).

Teisipäeval saabus tööle uus KP -- Toomase asemele. Sai tegeletud tema treenimisega ning pärast tööd võtsime veel linna peal ja looduses mõned õlled. Ja mõned veel tema pool.

Esmaspäeval keeras meie värske nädala jagu tööl olnud KP Toomas paraja sigaduse kokku. Millegipärast ilmus ta tööle tund aega varem -- viis enne seitset. Kuna kedagi sel ajal veel kohal polnud, sõitis ta aga bussiga oma eelmisesse töökohta, kus talle öeldi, et seal ta enam ei tööta. Ja siis viimases hädas helistas ta agentuuri, kust ta oli ära tulnud, ja küsis, et kuhu ta peab tööle minema nüüd sel hommikul. Ja suutis lisaks veel välja lobiseda, et ta eelmisel nädalal ka mind nägi.

Agentuur siis seepeale kohe meie firmaga ühendust võttis ja nõudis minu "röövimise" eest 10% minu aastapalgast. Koheselt. Olenemata sellest, kas ma seal töötan aasta või ei. Vahva igatahes. Toomas saadeti selle sigaduse peale kohe minema, enne aga küsiti, ega tal kedagi tuttavat pole, kes tööd tahaks. Pärastlõunal tuligi Pauliga tagasi, kes ta korterinaaber. Kah poolakas, aga tundub terake taibukam olevat.

See oleks siis lühike nädalakokkuvõte. Endiselt kehtib, et töökäsi siin on vaja -- ise kavatsen juunikuu Eestis veeta ning oleks hea, kui leiaks endale tragi ja tubli asendaja. Kui selleks ajaks veel ei jõua, pole kah häda -- juulikuus kui tulijaid, saaks üürida mitme peale maja. Oleks odavam ja seltsim kah, kui rohkem eestlasi koos. Eks mõtisklege siis ja andke teada...

2006-04-03

Kas teid on juba sel nädalal edutatud?

Kui mind peakööki üle viidi, kahtlustasin kohe, et midagi on meie peakokal plaanis. Mis täpselt, polnud selge. Kuni tänaseni.

Umbes nelja paiku astub sisse üks poolakas, Toomas oli nimeks vist. Pärib peakoka järele. Saanud Jim'iga kokku, küsib tööd. Jim et, "Täna nagu midagi pakkuda enam pole, aga saad ehk homme kell 7 tagasi tulla?" Toomas et, "Ok".

Tuleb siis Jim minu juurde ja pärib, et ega ma toda Toomast ei tea. Ma et, "Ei tea". Tema, et tema teab, väga hea tööline on. Ja et hakkab homsest minu asemel nõusid pesema. Ma et, "Ahah, et mis ma siis tegema hakkan?"

Jim et, "Tead, Dzoodz, sa oled üks hea tööline... ja usaldusväärne. Et ma ei tahaks sind kuidagi ära kasutada, aga et kui see sulle nagu vastu meelt pole, siis ma kasutaks sind hoopis kokana." Ma et, "Möhh... Amm..."

Jim et, "Einoh, kui ei soovi, ma peale ei käi... ma räägiks juhatajaga, et antaks palka kah siis sulle juurde ja... aga noh... eks sa mõtle." Ma et, "Einoh, loomulikult pole mul midagi selle vastu, lihtsat selline pakkumine tuli ootamatult..." Jim et, "Kena, oleme siis kokku leppinud. Aitäh, Dzoodz." Ma et, "Amm, aitäh!"

Ja ei ole enam kalendris 1. aprill... Kolmas on juba.

2006-04-01

Esimene eestlasest miljardär!

Pole veel eelmisest podcastist kaheksat kuudki möödas, kui meil juba uus valmis! Et seekord meil kitarri käepärast polnud, laenasime muusikat aadressilt ccmixter.org. Saates kõlavad Duncan Beattie Open Source C (litsents CC Attribution 2.5), Eyad Darras'e Lullabye (CC NonCommercial Sampling Plus 1.0) ja Kingbenny Raindrops And Diamonds (CC Sampling Plus 1.0). Alla saab laadida siit, kogu podcasti RRS feed siin. Head kuulamist!